Kód produktu: 1411
Dostupnosť: Skladom
2.80€
Bez DPH: 2.33€
Zloženie: Poľnička topoľová                                                                                                               
Kvalita: I. trieda
Balenie: v sáčku po 270 ml
EAN: 8588001861421


Intenzívne pestovanie  

Potreby na pestovanie - Príprava substrátu - Očkovanie sadbou - Prerastanie podhubia - Tvorba plodníc
Extenzívne pestovanie
Potreby na pestovanie - Príprava kmeňov, očkovanie sadbou a prerastanie podhubia - Uloženie kmeňov k plodeniu - Tvorba plodníc - Zber a použitie plodníc

Plodnice poľničky topoľovej sú stredne veľké s priemerom klobúka 5-15 cm a rastú väčšinou v trsoch, Klobúk je mierne vyklenutý neskôr plochý. Farba je svetlo okrová s tmavším stredom. Hlúbik je tenký, mierne šupinatý. V prírode rastie na pňoch a kmeňoch odumretých listnatých stromov, najmä na topoľoch. Rastie hlavne v južnej Európe, u nás sa vyskytuje zriedkavo.

Intenzívne pestovanie

Potreby na pestovanie

Drvená slama alebo piliny z dreva listnatých stromov, rozdrvené kukuričné ​​vretená, sadba poľničky topoľovej, varné sáčky (napr. Na tlačenku).

Príprava substrátu

Nadrobno drvenú slamu, piliny alebo vretená ponoríme do vody a 24 hodín máčame. Materiál sa lepšie namočí, ak ho na začiatku zalejeme horúcou vodou. Druhý deň materiál necháme odkvapkať, nasypeme do varných sáčkov a zaviažeme. Sáčky plníme do 2/3 obsahu, aby v sáčku zostal priestor na premiešanie materiálu so sadbou. Uzavreté vložíme do vody a varíme 1 hodinu. Potom sáčky z vody vyberieme a necháme vychladnúť. Var opakujeme ešte druhý a tretí deň. Miesto vo vode môžeme sáčky variť v pare (v zaváracom hrnci), dobu varu predĺžime na 1,5 hodiny. Je potrebné zabezpečiť, aby sa sáčky v zaváracom hrnci nedotýkali príliš veľkou plochou.

Očkovanie sadbou

Sadbu roztrasieme v uzavretom vrecku na jednotlivé zrná, vychladnutý sáčok otvoríme v čistej miestnosti bez plesní. Pre očkovanie použijeme drevenú varešku, ktorú sme vopred vyvarili vo vode. Držadlom varešky urobíme doprostred substrátu v sáčku dieru a do tej nasypeme sadbu v množstve asi 3% substrátu. Sáčok potom cez valček vaty uzavrieme špagátom, aby kultúra mohla dýchať.

 

 

Prerastanie podhubia

Sáčok necháme prerastať podhubím pri teplote 20-25 ° C. Doba prerastaniu takto pripraveného substrátu pri priemere sáčku cca 12 cm asi 20 dní. Pri prerastaní nepotrebuje svetlo.

Tvorba plodníc

Keď je sáčok úplne prerastený podhubím, môžeme do sáčku urobiť niekoľko otvorov s priemerom asi 10 mm. Otvorov nerobíme veľa, aby substrát zbytočne nevysychal a tiež aby nenasadili veľké množstvo plodníc, ktoré by potom "neuživil". Vrecko potom umiestnime do priestoru s rozptýleným svetlom a teplotou okolo 20 ° C a vysokou vzdušnou vlhkosťou. Na jar a na jeseň môžeme využiť skleník alebo fóliovník, cez leto možno Poľničku nechať plodiť vonku na tienistom mieste s vlhkou mikroklímou. Prvý plodnice by sa mohli objaviť asi po 14 dňoch.

Extenzívne pestovanie

Potreby na pestovanie

Kláty zdravých listnatých stromov o dĺžke asi 50 cm a priemerom 15-20 cm, najlepšie 1-2 mesiace po vyrúbaní (vhodné sú najmä topole, ale použiť môžeme aj ostatné drevo z listnatých stromov, z tvrdých driev je vhodný buk a hrab, menej vhodný je dub), sadba poľničky topoľovej, plastový vak.

Príprava kmeňov, očkovanie sadbou a prerastanie podhubia

Kmene a konáre najlepšie v starobe 1-2 mesiace po vyrúbaní narežeme na dĺžku 1 m. Do takto pripravených kmeňov vyvŕtame otvory s priemerom 10-15 mm a hĺbke 20 mm vo vzdialenosti asi 100 mm od seba na dvoch protiľahlých stranách kmeňa. Tieto otvory vyplníme sadbou a zalejeme roztaveným parafínom. Kmene uložíme k prerastaniu podhubia do skleníka alebo fóliovníka (optimálna teplota je 28 ° C) a dbáme na dostatočnú vlhkosť. Doba prerastanie podhubia je 30 až 40 dní.

Uloženie kmeňov k plodeniu

Pri pestovaní poľničky topoľovej vonku je treba dbať na výber stanovišťa. Poľnička totiž potrebuje na plodenie pomerne vysokú vzdušnú vlhkosť. Preto je potrebné vybrať miesto bez slnečného svitu s vlhkou mikroklímou. Ak budeme poľničku topoľovú nechávať prezimovať vonku, môžeme kmene podobne ako u hlivy nastojato zakopať do zeme. Potom je treba prerastené kláty chrániť pred silnejšími mrazmi zakrytím lístím alebo slamou. Inak môžeme kmene na vlhšom mieste položiť a v prípade potreby kmene aj okolie kmeňov zaliať. Na jeseň potom môžeme kmene uschovať do skleníka, alebo chladnejšej pivnice a na jar opäť vytiahnuť von.

 

 

Tvorba plodníc

Poľnička tvorí plodnice v teplotnom rozmedzí 16-22 ° C, tj. od neskorej jari do októbra. Kláty plodia podľa tvrdosti dreva 3-5 rokov.

Zber a použitie plodníc

Zberáme vždy celé trsy plodníc v dobe keď je ich väčšina v požadovanej veľkosti, keď sú klobúčiky ešte mierne vyklenuté. Plodnice sú výbornej chuti a hodia sa najmä do polievok a omáčok. Môžeme ich tiež použiť do cestovín a ako náplň do palaciniek.Napísať recenziu

Prosím prihláste sa alebo zaregistrujte pre pridanie recenzie